První kroky v životě

První rok, první slovo a první krok. Tuto větu slyšela většina z nás. Je ale nutné aby roční dítě samostatně chodilo? Rozhodně ne. Co se tabulek týče, rozmezí, do kdy by mělo být dítě schopno samostatné chůze uvádí dobu kolem 18ti měsíců. To znamená v roce a půl. Takže pokud váš roční drobeček ještě potřebuje oporu a nechce chodit sám, nebojte se. Většina dětí to do roku a půl stihne s přehledem. A když to nestihne? Děti, které nezačnou do roku a půl chodit jsou odeslány na neurologii k vyšetření a poté většinou na rehabilitace. Popravdě ale většina dětí, které touto dobou ještě nechodí, již cvičí s fyzioterapeutem kvůli jiným problémům ve vývoji.

dítě v lese

Jakmile se vaše dítě naučí samo postavit a obcházet nábytek, je dobré nechat mu nožky volně jen v ponožkách. Na botičky má ještě času dost. V době, kdy už chce dítě samo vkročit do prostoru, jsou vhodné na doma také jen ponožky, ven jsou ideální lehké kožené capáčky, které nožce nijak nebrání, ani ji nijak zvlášť neomezují. Není vhodné dítě vodit za ručičky v době, kdy ještě samo nechodí. Podporujete tak špatné pohybové stereotypy kvůli jinak položenému těžišti. Stejně tak jsou naprosto nevhodná klasická chodítka. Pokud chcete dítěti pořídit pomůcku, pak leda chodítko aktivní. Chodítko pro holčičku koupíte klidně i v růžových barvách a stane se tak i doplňkem. Při výběru ale opatrně. Chodítko by nemělo jezdit moc rychle, aby dítěti neujelo a zároveň by nemělo být těžké.

dítě a ženy

Pokud se vám cokoli na chůzi vašeho potomka nezdá, pak neváhejte navštívit kvalitního dětského fyzioterapeuta, který dítě vyšetří a poradí vám adekvátní cvičení k odstranění vady. Pokud tápete ve výběru botiček pro dítě, pak neváhejte navštívit podologa, který nohu dítěte změří, zkontroluje došlap a doporučí vám typ boty pro dítě. Obecně se nedoporučují tvrdé pevné boty, ve kterých je noha jako v dlaze.