Poptáváme laťkové či lamelové rošty pro lůžko 90 x 200 cm



Podařilo se vám sehnat velmi kvalitní a poměrně levnou matraci, která se prodávala na akci 1 + 1 v rozměrech 90 x 200 a teď byste potřebovali pořídit ještě vhodný rošt, respektive dva rošty 90 x 195 cm? Jaké jsou vlastně možnosti, co se týče typů roštů?

Jednoduchý pevný rošt laťkový – matraci můžete teoreticky položit třeba na betonovou nebo dřevěnou desku, ale problém je v tom, že se tím snižuje prodyšnost materiálu a uvolněná vlhkost z vašeho těla pak může přispět k tvorbě plísní a k rozmnožování bakterií nebo roztočů. Matrace by zkrátka měla dýchat a proto je výhodné uložit jí na úzké dřevěné latě, tedy laťkový rošt. Pokládání matrace na pevnou podlahu – na desku bez roštu je vhodné pouze pro krátkodobé účely, jako jsou přistýlky v případě občasného noclehu vašich hostů.

lamelový rošt

Pružný lamelový rošt – zatímco pevné rošty z dřevěných latí se neprohýbají a vytváří pouze rovnou plochu, rošty zhotovené z pružných tenkých lamel se naopak prohýbají a zvyšují komfort tím, že napomáhají zajistit přirozenější polohu těla, což ulevuje vaší páteři v průběhu spánku nebo ležení. U lamelových roštů lze regulovat průhyb podle potřeby u každé lamely zvlášť.

výběr matrace

Polohovací rošty – pevné laťkové i pružné lamelové rošty se vyrábí buď v rovném provedení, anebo v polohovacím. Polohovací rošty umožňují u roštů zvednout některou jeho část a vytvořit komfortnější polohu těla při spánku nebo při bdělém odpočinku. Například si zvednete rošt pro šikmou polohu horní partie těla, anebo přizvednete nohy, případně u některých sofistikovanějších výrobků napolohujete rošt do složitějšího tvaru.

Cena odpovídá složitosti roštu – platí zde přímá úměra – čím složitější výrobek, tím vyšší cena. Pokud vám tedy vyhovuje obyčejný laťkový rošt, nepotřebujete žádný extra komfort a zároveň chcete výrazně ušetřit, pak by vám klasický laťkový rovný rošt měl stačit.