Když už, tak pořádně.

Když se ráno probudíte, a není Vám dobře, první věc, kterou uděláte je, že si vezmete prášek, o kterém víte, že Vám uleví od příznaku přicházející nemoci a Vy budete moci bezstarostně pokračovat v běžném režimu. Prášek je taková malá,,jistota“, která nedovolí nemoci úplně překazit Vaše plány.

Málo kdo si může dovolit jít opravdu na nemocenskou. Avšak děláme opravdu dobře, když nemoc pokaždé zaženeme chemickými léky? Prvně bychom si měli uvědomit, co je to léčivo jako takové (například prášek nebo sirup). Je to vlastně látka, která slouží k příznivému ovlivňování zdraví lidí nebo zvířat. Dříve byly léky směsí bylinek a koření.

S vývojem moderních technologií se takovéto látky začaly, většinou z těl rostlin, eliminovat a spojovat dle žádoucích účinků. Protože léčivá rostlina má v sobě i jiné látky, které tvoří jeden celek a navzájem se doplňují, tímto eliminováním dochází k tomu, že léky můžou vyvolat nepříjemné vedlejší účinky. Je pravda, že u jedovatých rostlin je taková selekce k dobru, u většiny použitých rostlin však už ne.

I když víte, že pokud nemoc přijde, tak prášky spolehlivě pomůžou, je dobré dbát alespoň na základní pravidla jejích užívání.
1) Pokud máte léky na předpis, dbejte pokynů svého lékaře.

2) Čtěte příbalové informace. Mnohdy Vám to usnadní léčbu, nebo odhalíte vedlejší účinky včas.

3) Pokud lék polykáte, zapijte ho vždy dostatečným množstvím vody. Voda je pro zapíjení léku opravdu nejvhodnější. V žádném případě nezapíjejte léky alkoholem. Ale ani mléko není vhodné. Při požití léku buďte ve vzpřímené poloze v sedě, nebo ve stoje.

4) Neužívejte léky na lačno. Pokud ovšem není předepsáno jinak.

5) Pokud se jedná o lék, který je nutné si nechat v ústech rozpustit, rozhodně ho nekousejte.

6) V případě jakýchkoliv komplikací, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Lék má pomoci, nikoliv uškodit.

7) Neužívejte léky s prošlou záruční dobou.

8) Dbejte na předepsané skladování léků. Vyhnete se případným potížím.

Dodržování těchto zásad Vám pomůže co nejefektivněji a nejšetrněji využít vlastnosti léků. Nejlepším způsobem je ale pořád dát tělu dostatek odpočinku a zvolit si co nejšetrnější léčbu. Tělo nemocí trpí. Ať nemusí trpět i použitím léčiv.

Sedm rad pro štíhlou postavu

Vyšší příjem zeleniny
Zelenina je skvělým zdrojem vlákniny, vitamínů a výživových látek. Velkou výhodou je rozmanitost způsobů přípravy. Můžete ji jíst v podobě čerstvého salátu, uvařenou v páře nebo podušenou na pánvi. Pokud máte raději zeleninou křupavou, tak si ji orestujte.
 
Snižte příjem ovoce
Jedna z mnohých dietních chyb je nadměrná konzumace ovoce. Ovoce obsahuje velké množství jednoduchých cukrů, které tělu dodávají energii. Při velké konzumaci vaše tělo nestíhá energii z ovoce spalovat a přebytečný cukr přemění v tuky.
 
Hladovění nepomáhá
Ideální jídelníček se skládá ze tří hlavních jídel a dvou svačin. Pokud patříte mezi ranní ptáčata a do noci se nezastavíte, nebojte se dopřát si i druhou večeři. Při dlouhodobém hladovění dochází ke zvýšenému ukládání tukových zásob.
 
Naučte se ovládat chuť na sladké
Každý má někdy chuť na sladké, po náročném dni potřebujete dobít a první po čem sáhnete, je tabulka čokolády. Dejte raději přednost cukrům v přirozené formě, sáhněte po zralém banánu nebo sušených meruňkách. Ovoce oproti sladkostem obsahu přirozeně se vyskytující cukry a jako bonus velké množství vlákniny a vitamínů.
 
Snižte porce
Z nedělních obědů od babičky jste zvyklí na přeplněný talíř a minimálně jednou si jdete přidat. Takovému množství jídla se rozhodně nedá říkat rozumná porce. Zkuste se řídit následující radou. Správná porce je tak velká, jako vaše vlastní pěst.
 
Dodržujte biorytmus dne
Dopřejte si snídani bohatou na sacharidy, které vám pomůžou zvládnout náročné dopoledne. Obědvejte v klidu a nezapomeňte na kvalitní bílkovinu. Plátek kuřecího masa nebo filet z lososa jsou dobrou volbou. Večer se vrátíte domů a sníte první, co v lednici uvidíte. Udělejte si na sebe čas, dopřejte si chvíli odpočinku a lehkou večeři v podobě zeleninového salátu s vejcem.
 
Pohyb
Stejně důležitý jako je příjem energie, je také její výdej. Pokud se aktivně nevěnujete žádnému sportu a ke cvičení se nemůžete donutit, tak začněte lehkou procházkou parkem. Oprašte kolečkové brusle, které se vám válí ve skříni, a koukněte se po vhodné trase. Místo víkendového nakupování a návštěvy restaurace si raději naplánujte den v přírodě.

Výsadba a péče o růži svraskalou

V současné době prožívá skutečný návrat v mnoha zahradách. Ideální místo pro tyto růže vypadá takto:

●     světlé až částečně stíněná plocha
●     uvolněná, dobře odvodněná půda s obsahem štěrku nebo jílovitými částicemi
Toleruje vápno a slanou půdu.Preferuje půdu bohatou na živiny a humus, ale může být pěstována na všech půdách. Růže svraskalá je ideální jako živý plot, může být použita jako ochrana soukromí. Ale dokonce i jako samostatná rostlina se vyjímá dobře.
divoká růže
Postup při vysazování
  1. Získejte několik rostlin. Potřebujete jen tři až pět rostlin na metr čtvereční.
  2. Čas pro vysazení je pozdní léto po velkém horku nebo na začátku podzimu (srpen, září).
  3. Otvory pro výsadbu by měly být nejméně půl metru od sebe, protože tento druh růže roste velmi hustě a silně se šíří.
  4. Kvůli rychlému a intenzivnímu rozšíření se růže svraskalá někdy považuje za invazivní rostlinu. Chcete-li udržet na zahradě řád, můžete vytvořit bariéru například pomocí zahradní fólie. Nechte si poradit nejlépe ve specializovaném obchodu.
  5. Zasaďterostliny a vyplňte otvory půdou. Růže lehce zalijte.

Tip: chcete-li růži svraskalou využít jako živý plot, je smysluplné zasadit je do dvou řad. Chcete-li to provést, zdvojnásobte otvory pro výsadbu.

rozkvetlý květ

Pěstujte růži v květináči

Každý však nemá vlastní zahradu. Pokud stále chcete růži svraskalou, například pro váš balkon, můžete dát květinu do kbelíku.
  1. Pokud se rozhodnete pro kbelík, musíte mít na paměti, že z něj nemůže vytéct žádná přebytečná voda. Proto na samé dno byste nejprve měli položit odtokovou vrstvu z hrubých kamenů nebo štěrku. Tato první vrstva by měla být asi čtyři až pět centimetrů vysoká.
  2. Pak přidejte část půdy do kbelíku a rostlinu vložte do ní. Obyčejný půdní substrát postačí.
  3. Naplňte zbytkem půdy a lehce zeminu vršte kolem rostliny.
  4. Růži zalévejte pomalu.
Tip: aby nedošlo k přílišnému znečištění mezi kameny drenážní vrstvy, můžete mezi ně umístit malý kus fólie na rostliny. Ale to není nutné.
Mimochodem: růže svraskalá je v zimě důležitým zdrojem výživy pro různé druhy ptáků. Plody květiny, šípky jedí velmi rádi.

Pečujte o růži správně

Jak již bylo zmíněno, o růže svraskalé jde velmi snadno pečovat. Květina má jen málo požadavků.
●     Zalévejte pravidelně, ale pomalu. Rostlina se lépe vyrovná se suchostí než s vlhkostí a vodou.
●     Hnojení není nutné. Normální kompost je zcela postačující.
●     V zimě nemusíte provádět žádná zvláštní opatření. Květina je odolná a přežívá mráz. Pouze pokud je zasazena v květináči, měli byste chránit kořen před mrazem. Uchovávejte nádobu mírně zvednutou, například na desce z polystyrenu. Nádobu obalte jutovou nebo kokosovou rohoží a pokryjte půdu starým listím nebo mulčí.
●     Proti škůdcům a nemocem je růže velmi odolná.
●     Každé dva roky by se mělo provádět lehké prořezávání, aby rostlina držela tvar a podporovala hustší růst.

Znáte jedlé kaštany a chutnají Vám?

Pro mnoho lidí to není úplně běžná potravina a neznají ji, ale spousta z nich má jedlé kaštany ve velké oblibě. Nejenom, že se jejich děti těší na podzim, aby je sesbíraly a s pomocí špejlí si z nich vytvořili roztomilá zvířátka, ale mají rádi také jejich typickou vůni a chuť.
pečené kaštany
 
Každopádně je zapotřebí si ujasnit, jaké kaštany jsou ty správné ke konzumaci. Ty na tvorbu zvířátek se nejí a pochází ze stromu jírovce koňského. Na rozdíl od nich, jedlé kaštany pochází z kaštanovníku setého, zvaného lidově kaštan jedlý. Strom dorůstá výšky až 25 metrů a kaštany se konzumují např. po uvaření, ale větší oblibě si získala jejich pečená forma, rozšířená např. na vánočních trzích.
 kaštany na ohni
Co se týká jejich obsahu a úpravy:
–          obsahují spoustu škrobu, cukru a bílkovin, vitamíny C, E, K a B
–          mají hodně minerálních látek – železo, hořčík, draslík, fosfor, zinek a vápník
–          vynikají množstvím karotenu a kyseliny pantotenové
–          neobsahují cholesterol ani gluten a jsou velice výživné díky množství škrobu a bílkovin, jsou sytější než třeba brambory
–          na špičce se naříznou nejlépe do kříže a pečou se na horké plotně
–          vhodným postupem před pečením je namočení kaštanů den předem do vody, aby se následně při pečení nevysušovaly
–          pokud se rozhodnete péct kaštany v troubě, nezapomeňte je naříznout, jinak Vám explodují
–          upečené kaštany se mohou rozemlít na mouku, která se používá jako základ pečených zákusků
–          na jihu Evropy je lidé jedí s masem, zeleninou, sýrem, dávají je do nádivek nebo jen tak s máslem
–          šéfkuchaři dělají třeba kaštanový pudink, glazované kaštany, tzv. kandované, máčí je do čokolády, anebo připravují kaštanové pyré např. se šlehačkou
–          vyrábí se z nich brandy a víno
 
Mezi jejich vlastnosti a účinky na zdraví patří:
–          protizánětlivé, stahující, detoxikační a antioxidační účinky (obsahují tanin)
–          působí proti úzkosti a psychickým poruchám
–          zbavují játra jedovatých zplodin
–          mají schopnost podporovat imunitní systém
–          čaj z listů se používá k utlumení kašle
–          působí dobře na trávení
–          mohou pomoci s hubnutím, jsou nízkokalorické
–          jsou velice účinné při revmatismu, vysokém tlaku a srdečně cévních chorobách
–          mají pozitivní vliv na kvalitu nehtů, vlasů, kůže
–          pomáhají při migrénách, bolestech hlavy a únavě
 
Jedlé kaštany kaštanovníku setého si můžete sami nasbírat, zakoupit v obchodech nebo na farmářských trzích, ale je třeba být opatrní při výběru. Kvalitní, zralý a dobrý jedlý kaštan je tmavě hnědý a lesklý. Dobrou chuť.