Když už, tak pořádně.

Když se ráno probudíte, a není Vám dobře, první věc, kterou uděláte je, že si vezmete prášek, o kterém víte, že Vám uleví od příznaku přicházející nemoci a Vy budete moci bezstarostně pokračovat v běžném režimu. Prášek je taková malá,,jistota“, která nedovolí nemoci úplně překazit Vaše plány.

Málo kdo si může dovolit jít opravdu na nemocenskou. Avšak děláme opravdu dobře, když nemoc pokaždé zaženeme chemickými léky? Prvně bychom si měli uvědomit, co je to léčivo jako takové (například prášek nebo sirup). Je to vlastně látka, která slouží k příznivému ovlivňování zdraví lidí nebo zvířat. Dříve byly léky směsí bylinek a koření.

S vývojem moderních technologií se takovéto látky začaly, většinou z těl rostlin, eliminovat a spojovat dle žádoucích účinků. Protože léčivá rostlina má v sobě i jiné látky, které tvoří jeden celek a navzájem se doplňují, tímto eliminováním dochází k tomu, že léky můžou vyvolat nepříjemné vedlejší účinky. Je pravda, že u jedovatých rostlin je taková selekce k dobru, u většiny použitých rostlin však už ne.

I když víte, že pokud nemoc přijde, tak prášky spolehlivě pomůžou, je dobré dbát alespoň na základní pravidla jejích užívání.
1) Pokud máte léky na předpis, dbejte pokynů svého lékaře.

2) Čtěte příbalové informace. Mnohdy Vám to usnadní léčbu, nebo odhalíte vedlejší účinky včas.

3) Pokud lék polykáte, zapijte ho vždy dostatečným množstvím vody. Voda je pro zapíjení léku opravdu nejvhodnější. V žádném případě nezapíjejte léky alkoholem. Ale ani mléko není vhodné. Při požití léku buďte ve vzpřímené poloze v sedě, nebo ve stoje.

4) Neužívejte léky na lačno. Pokud ovšem není předepsáno jinak.

5) Pokud se jedná o lék, který je nutné si nechat v ústech rozpustit, rozhodně ho nekousejte.

6) V případě jakýchkoliv komplikací, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Lék má pomoci, nikoliv uškodit.

7) Neužívejte léky s prošlou záruční dobou.

8) Dbejte na předepsané skladování léků. Vyhnete se případným potížím.

Dodržování těchto zásad Vám pomůže co nejefektivněji a nejšetrněji využít vlastnosti léků. Nejlepším způsobem je ale pořád dát tělu dostatek odpočinku a zvolit si co nejšetrnější léčbu. Tělo nemocí trpí. Ať nemusí trpět i použitím léčiv.