Dovolená s miminkem: na co nezapomenout?

Cíl cesty aneb kam vyrazíte

Rozhodujte se především podle věku dítěte. Vhodná teplota v cílové destinaci je kolem 25 stupňů. Chcete-li k moři, vyrazte mimo hlavní sezónu. Jednak se vyhnete davům turistů a miminku nebude hrozit přehřátí ze slunce. Měsíce: květen, červen nebo září budou to pravé ořechové.

Tip: plánujete-li cestu autem, zvažte jak daleko jste schopni s malým drobečkem dojet. Vyzkoušejte si cestu nanečisto po České Republice

letadlo

Hotel baby friendly

Dopředu si zjistěte, zda hotel kam se chystáte je baby friendly. Samozřejmostí už je: na pokoji dětská postýlka a v restauraci dětská židlička. Ptejte se také na otázky, v jak rušném prostředí se hotel nachází, zda je tam dětské hřiště a nezapomeňte si přečíst recenze zákazníků.

Doklady pro miminko

Včas si zařiďte doklady pro miminko a to buď cestovní pas nebo občanský průkaz. Do kufru přibalte také průkaz pojištěnce, očkovací průkaz a cestovní pojištění pro danou zemi.

Tip: jestli-že doklad máte, ale dítko je na fotografii už k nepoznání, raději udělejte nový s aktuální podobou

miminko

Vyberte dopravní prostředek

Dobře promyslete, jakým dopravním prostředkem se na místo dovolené dostanete. Auto, letadlo, vlak? Všechny dopravní prostředky mají své výhody i nevýhody. Myslete na to, že cestování s miminkem je jiné, než když jste jezdili sami s partnerem. Auto se hodí na kratší vzdálenosti, můžete si kdykoliv zastavit a navíc může udrncáním miminko hezky uspat. Na delší cesty je lepší letět letadlem. Na vzlet a přistávání si připravte lízátka nebo dudlík, hlídejte příjem tekutin a mějte nachystanou tašku se zábavou pro miminko (interaktivní hračky, knížky, hry).

Kdo je připraven, není překvapen

Ať už jedete jakkoliv, vždy mějte nachystanou tašku s jídlem, vodou a mlékem pro miminko. Nezapomeňte také sbalit základní lékárničku (léky proti horečce, sirup na kašel, kapky do očí, mast na opruzeniny, teploměr a léky na průjem), oblíbené hračky, usínáčka a knížku s pohádkami.

Přejeme vám krásnou dovolenou.

Jak si za současných podmínek naplánovat dovolenou?

Jednou z věcí, na které se mnoho lidí těší prakticky po celý rok, je dovolená. Zvláště v případě, že plánujeme někam vyrazit. A není divu, je to příležitost poznat nová místa, věnovat se svým koníčkům a celkově si odpočinout a nabrat nové síly. Většina psychologů doporučuje, abychom ji strávili mimo domov. Zde si totiž jen málokdo z nás skutečně odpočine. Většinou zde máme práce, které chceme udělat, a tak své volné dny věnujeme například úklidu či malování. Výsledkem je, že si v podstatě vůbec neodpočineme. Bohužel do celého procesu zasahuje i ekonomická krize, která v současnosti probíhá. Ta se pro většinu z nás projevuje zvýšením nejen cen veškerého zboží, ale i celkových nákladů na domácnost. Koneckonců, jednou z prvních věcí, které prudce zdražily, byly právě energie.

 

dovolená v letovisku u moře

 

To samozřejmě znamená snížení životní úrovně. K tomu je navíc potřeba přičíst i fakt, že i cena takovéto dovolené bude podstatně vyšší než před dvěma lety. To znamená, že si mnoho lidí nebude moci vyjet například do zahraničí, jak byli zvyklí. Aby toho nebylo málo, zdá se, že nás v brzké době čeká další vlna koronaviru a s ní spojené omezení cestování a další opatření, které mají zabránit jeho šíření. Kde tedy můžeme naše volné dny strávit, když je cestování v podstatě nemožné?

 

stanování v přírodě

 

Jednou z možností je chata či chalupa, ať už vlastní nebo pronajatá. I zde se totiž jedná o změnu prostředí, která nám po psychické stránce rozhodně jen prospěje. A pokud takovou možnost nemáme, pak se můžeme vrátit ke starému dobrému stanování. Dříve bylo velmi populární vyjet si s rodinou na týden či dva pod stan, a není důvod, proč bychom to neměli udělat znovu. Bude to tolik potřebná změna, a blízký kontakt s přírodou naší psychice také prospěje. Navíc je to podstatně levnější varianta. Jak je tedy vidět, možnosti tu jsou. Stačí jen přemýšlet a určitě najdete takovou, která bude vyhovovat i vám.

Ostrov v Neapolském zálivu

Ischia je osmý největší ostrov v Itálii a zároveň v Neapolském zálivu. Tvar pobřeží je kruhový s rozlohou skoro 47 kilometrů čtverečních. Vznikl vulkanickou činností Flegrejského pole, což je název pro vulkanické kaldery o průměru 13 kilometrů. V dnešní době se sopečná činnost projevuje v různých formách. V roce 1883 bylo jedním z nebezpečí zemětřesení. Faktem je, že ostrov je v hlubinách propojen s Vesuvem.
Povrch je hornatý s nejvyšší horou ostrova – Epomeo – s výškou 790 metrů nad mořem. Pokud hodláte zavítat na Ischii, vyberte si srpen. Jedná se o nejteplejší měsíc s teplotami až 30 stupňů celsia. Avšak je to turistická sezóna.
Ostrov v Neapolském zálivu
Ischia se nachází v mírném podnebném pásu. To znamená, že se na ni nacházejí dobré podmínky pro flóru i faunu. Dříve se místo nazývalo „zahrada Evropy“, ostrov je věčně zelený s vegetací jako olivovníky, myrty, kaktusy atd. Není divu, že najdete i dvě botanické zahrady.
Doprava na ostrově je jednoduchá z několika důvodů. Ostrov není nijak veliký a všechna hlavní města spojuje jedna silnice. Častou dopravou na ostrově a z ostrova pryč jsou autobusy a trajekty, které převážejí na sousedící ostrovy.
Zásuvka v této zemi je při napětí 220 V, takže jako v České republice. Jako jazyk se používá italština, proto tu mám pár frází, které je na začátek dobré umět:
·         Buon giorno = Dobrý den
·         Arrivederci =Nashledanou
·         Prego = Prosím
·         Grazie = Děkuji
·         Scusi! = Promiňte
·         Ceco = Čech
město ischia
Prvním zajímavým místem pro turisty jsou lázně a wellness Casamicciola Terme. A když je řeč o termálních parcích, zmíním ještě několik z nich. Poseidonovy zahrady se nacházejí na západu ostrova a jsou víceméně vytesané ve skále. Po lázních se můžete vydat do bazénů, které se nacházejí v komplexu. Nakonec jsou doporučované i Afroditiny a Apollonovy zahrady. Na turistické výlety jsou jako stavěná městečka Forio, Ischia a Lacco Ameno. Botanická zahrada La Mortella se považuje za jednu z nejkrásnějších v Itálii.
Tak jaký obraz jste získali na „zahradu Evropy“? Je to malý ostrůvek Itálie, který může nabídnout více než si myslíte.