Jak si za současných podmínek naplánovat dovolenou?

Jednou z věcí, na které se mnoho lidí těší prakticky po celý rok, je dovolená. Zvláště v případě, že plánujeme někam vyrazit. A není divu, je to příležitost poznat nová místa, věnovat se svým koníčkům a celkově si odpočinout a nabrat nové síly. Většina psychologů doporučuje, abychom ji strávili mimo domov. Zde si totiž jen málokdo z nás skutečně odpočine. Většinou zde máme práce, které chceme udělat, a tak své volné dny věnujeme například úklidu či malování. Výsledkem je, že si v podstatě vůbec neodpočineme. Bohužel do celého procesu zasahuje i ekonomická krize, která v současnosti probíhá. Ta se pro většinu z nás projevuje zvýšením nejen cen veškerého zboží, ale i celkových nákladů na domácnost. Koneckonců, jednou z prvních věcí, které prudce zdražily, byly právě energie.

 

dovolená v letovisku u moře

 

To samozřejmě znamená snížení životní úrovně. K tomu je navíc potřeba přičíst i fakt, že i cena takovéto dovolené bude podstatně vyšší než před dvěma lety. To znamená, že si mnoho lidí nebude moci vyjet například do zahraničí, jak byli zvyklí. Aby toho nebylo málo, zdá se, že nás v brzké době čeká další vlna koronaviru a s ní spojené omezení cestování a další opatření, které mají zabránit jeho šíření. Kde tedy můžeme naše volné dny strávit, když je cestování v podstatě nemožné?

 

stanování v přírodě

 

Jednou z možností je chata či chalupa, ať už vlastní nebo pronajatá. I zde se totiž jedná o změnu prostředí, která nám po psychické stránce rozhodně jen prospěje. A pokud takovou možnost nemáme, pak se můžeme vrátit ke starému dobrému stanování. Dříve bylo velmi populární vyjet si s rodinou na týden či dva pod stan, a není důvod, proč bychom to neměli udělat znovu. Bude to tolik potřebná změna, a blízký kontakt s přírodou naší psychice také prospěje. Navíc je to podstatně levnější varianta. Jak je tedy vidět, možnosti tu jsou. Stačí jen přemýšlet a určitě najdete takovou, která bude vyhovovat i vám.