Oblékněte vás a vaše děti do do špičkového oblečení

Když se řekne špičkové oblečení, mnoho lidí má o tomto výrazu zkreslenou představu. Někteří si pod ním představují značkové oděvy podle posledního výkřiku paní Módy, kde je pozornost zaměřena zejména na stylový vzhled, a kdy se za takový „vyvedený kousek“ platí desetitisícové sumy.

děti na výletě

Přidržme se však trochu při zemi a nahlédněme na problematiku špičkového oblečení z jiného úhlu. V první řadě bychom měli sledovat praktičnost a nasazení oblečení v reálném terénu, za různých povětrnostních podmínek, aby nás chránilo před deštěm, sněžením, prudkým větrem, námrazou či prachem. Teprve pak se ohlížejme po stylovosti a vzhledu, i když ten je samozřejmě také důležitý.

turistika ve Vysokých Tatrách

Na co bychom se měli zaměřit při výběru bundy pro dospělé a pro děti?

Odolnost vůči větru a vodě – k čemu vám bude bunda, pokud se s ní vydáte na výlet a po pár minutách se spustí dešťová přeháňka, která vám ji dokonale promáčí? Museli byste kvůli tomu mít s sebou ještě neprodyšnou pláštěnku, díky níž byste byli pod bundou „zapaření“, a pokud toto nehodláte akceptovat, pak byste museli namísto pláštěnky použít deštník. Jenže s deštníkem a s batohem na zádech si budete připadat jako nemotorný brouček, kdy máte navíc jednu ruku stále vyřazenou ze hry, což výrazně na výletě snižuje komfort.

Množství vrstev – za skutečně špičkové modely Didriksons bundy se považují třívrstvé oděvy. První vrstvu tvoří vnější materiál, druhou vnitřní vrstva, co přiléhá k pokožce nebo dalšímu oblečení a třetí vrstvou je speciální membrána, která nepropouští velké molekuly vody dovnitř, ale propouští směrem ven odpařený lidský pot, jehož molekuly jsou menší. Zejména existence membrány vytváří požadovanou odolnost t vůči vodě z vnějšího prostředí (deště a sněhu).

Systém zapínání a podlepené švy – bunda by se měla zapínat samozřejmě na zdrhovací zip a rukávy naopak na suchý zip. Podlepení švů by mělo být v podstatě všude, tím se zamezí průniku vody k tělu v místech, kde je přerušená funkce nepropustné membrány.

Barva – a konečně pochopitelně záleží i na barvě oblečení, ta by měla být výrazná, pastelová, dle vašeho osobního vkusu, abyste se uvnitř cítili příjemně.