Popínavý plamének

Potřebujete nechat zarůst pergolu, plot nebo obyčejnou zídku a váháte nad tím, jakou popínavou rostlinu zvolit? Vsaďte na plamének, botanickým názvem Klematis. Tato rostlina vám udělá dobrou službu. Je vysoce dekorativní. Z obyčejné betonové zdi, vám dokáže udělat romantické zákoutí. Svými nápadnými květy, totiž udělá dojem. Plaménků je mnoho kultivarů. Na pěstování není plamének příliš náročný a vybrat si můžete z několika barevných variant, velikostí a tvaru květů. Sáhnout, můžete dokonce po plaméncích plnokvětých nebo s jednoduchými květy. Nejoblíbenější jsou plaménky velkokvěté. V nabídce zahradnictví, najdete dokonce plaménky kvetoucí žlutě. Klematisy patří mezi pryskyřníkovité rostliny a jejich rod je velmi rozsáhlý.
clematis vitalba.jpg
Klematisy kvetou téměř celé léto. Z jejich květů se tedy můžete těšit poměrně dlouhou dobu.
Na pěstování sice nejsou příliš náročné, ale pár podmínek pro dobrý růst a kvetení přeci jen dodržet musíte. Určitě rostliny nevysazujte do těžké a jílovité půdy, také je nevysazujte na severní stranu. Tady budou živořit. Mají rády slunce a snesou i polostín, ale upřednostní teplé a světlé stanoviště.
Vždy, alerostlině zastiňte kořeny.
Přímé slunce na kořeny nesnáší. Půdu se snažte udržet vlhkou, tak akorát. Rostlinu nepřelévejte, ale nevystavujte ji ani delšímu období sucha. Půdu jim dopřejte výživnou a bohatou na živiny. Sazenice můžete sázet od jara až do podzimu. Klematis potřebuje občas ostříhat. Stříhání musíte uzpůsobit podle toho, ve kterém období rostlina kvete. Druhy, které kvetou v květnu až červnu, se nestříhají, protože květy se tvoří na výhonech z předchozího roku. Plaménky, které kvetou po celé léto až do září, můžete hned na jaře sestřihnout nad zemí.
fialový květ.jpg
Výše uvedené plaménky jsou vyšlechtěné kultivary, které uvidíte jen v zahradách. Ve volné přírodě, ale můžete často narazit na plamének plotní. Dorůstá až deseti metrů. Protože je to liána, většinou se pne po jiných keřích nebo stromech. Květy mají krémovou barvu. Na jiný druh nenarazíte. Vzhled plaménku je zajímavý i po odkvětu. Celý podzim a zimu rostlinu zdobí ochmýřené chomáčky stříbrné barvy.

Posted in Nezařazené