Výhody oplocení pozemku z betonových dílů

Betonové ploty se staví kvůli zajištění soukromí a pro snížení nežádoucích vlivů z vnějšího prostředí, především hluku a prachových částic. Mohou bezpečně zabránit pohledům zvědavců, ať už bydlíte v řadové zástavbě, nebo na polosamotě na okraji lesa. Jejich velkou předností je rychlost výstavby, která je mnohonásobně nižší, než doba potřebná pro realizaci klasického zdiva. To však není vše, co nám mohou nabídnout.

struktura kamenného zdiva

Výhody betonových plotů, o kterých se příliš nemluví

Dá se rozebrat – plot lze sestavit jako stavebnici „na sucho“ bez jakéhokoli pojiva. Výjimkou jsou pouze svislé sloupky, které by měly být po zapuštění do země kvůli dostatečné pevnosti zabetonovány. Suchá výstavba pak umožňuje demontáž svislých desek a jejich případnou výměnu, nebo přestěhování na jiné místo. Chceme-li však desky zajistit proti pohybu natrvalo, mohou se připevnit k sloupkům montážní pěnou.

kamenné zdivo

Nezabere moc místa – při pohledu na hotové oplocení nás obvykle zaujme jeho výška, ozdobný reliéf, umístění, barva a sladění s okolím. Příliš pozornosti se však nevěnuje jeho tloušťce. Kolmé železobetonové desky jsou totiž silné jen 4 -5 cm, což ovšem neznamená, že se při prvním silnějším větru rozpadnou. Každá z nich váží zhruba 80 kg, a jestliže jsou dostatečně zapuštěné opěrné sloupky, betonový plot https://www.montazmpc.cz/ bude svému účelu sloužit desítky let. Vzhledem k jeho malé tloušťce se dobře kombinuje s předsazeným živým plotem (túje, zerav, smrčky, buxus, ptačí zob) anebo s popínavými rostlinami či okrasnými dřevinami.

Zabezpečení proti podhrabání zvířaty – při výstavbě lze využít odolnosti armovaného betonu, který může být zapuštěný pod úrovní země zhruba do 25 cm. Tato hloubka obvykle stačí jako ochrana před podhrabáváním zvířectva, jak toho domácího, tak i lesní a polní zvěře. Podhrabávání zvířatům ztíží i případná štěrková výsypka.