Lyžařské terény s lanovkami, které lámou rekordy

Janské Lázně

Nejstarší kabinkovou lanovku v České republice můžete spatřit (a pochopitelně se v ní svézt) na Černou horu. V roce 2006 byla modernizována, avšak původní konstrukce byla postavena již v roce 1928. Janské Lázně jsou největším lyžařským komplexem v republice, tzv. Skiresortem, spolu s dalšími středisky Pec pod Sněžkou, Svoboda nad Úpou a Velká Úpa. Je zde v provozu 17 sjezdových tratí a celkem 3 lanové dráhy a 8 lyžařských vleků. Na své si přijdou i sáňkaři na 3500 metrů dlouhé Černohorské sáňkařské dráze. Skiresort patří každoročně vždy k prvním skiareálům v republice, které jako první zahajují lyžařskou sezonu , a to na zkrácené sjezdovce Anděl.
velký dům.jpg

Pustevny

Pustevny kdysi bývaly rájem lyžařů. Bylo možné směle říci, že to byl beskydský klenot s obrovskou návštěvností. Z vrcholových partií je překrásný výhled, což ocení nejen lyžaři, ale i turisté, kteří do těchto míst zavítají i od jara do podzimu. Zdejší hotel Tanečnica je také jedním z nejkrásnějších pobytových komplexů na severní Moravě s fantastickým výhledem.
Lyžaři se tu pohodlně vyvezli sedačkovou lanovkou z Trojanovic a někteří z vás možná ani netuší, že jde o nejstarší sedačkovou lanovou dráhu v Evropě. Byla postavena již v roce 1940, a to z toho důvodu, že po zabrání pohraničí hitlerovským Německem byly Pustevny nejvyšším bodem naší republiky a zároveň jedinou horou s nadmořskou výškou nad 1000 metrů.
Lyžaře lákala především Velká sjezdovka, ta však musela ukončit provoz v roce 2014, kdy byly pozemky pod sjezdovou tratí navráceny církvi v rámci církevních restitucí. Dnes tu jsou v provozu pouze dva malé dětské svahy a freeride terén pod lanovkou. A tak se majitelé střediska alespoň snaží nalákat turisty na ledové sochy.
sníh na Ještědu.jpg

Ještěd

Skutečně jedinečnou podívanou můžete zažít uvnitř kabinky lanové dráhy na Ještěd. Jsou tu v provozu pouze dvě kabinky, které se pohybují střídavě nahoru a dolů. Jezdí tu pravidelně takřka den co den již od roku 1933 a každá z nich pojme 35 osob. Ještěd nabízí lyžařům vyžití na devíti sjezdovkách a ve dvou dětských areálech, co však lyžaři na zdejších terénech milují (zejména na Pláních), je působivý výhled do krajiny Ještědského hřbetu.
zasněžené údolí.jpg

Nejmladší lanovky

Nejmladší a nejmodernější lanové dráhy můžete vyzkoušet v Deštné v Orlických horách, v Kopřivné nedaleko skiareálu Karlov v Jeseníkách a na Medvědíně u Špindlerova Mlýna, kde je od roku 2017 v provozu nová lanovka z Horních Míseček.

Posted in Nezařazené