O příjmech lze pomlčet

Když si jeden potřebuje půjčit peníze, může si být jist tím, že se ho přinejmenším ve většině finančních institucí zeptají na jeho příjmy. Jednoduše chtějí vědět, zda je na tom dost dobře na to, aby případnou půjčku dokázal odpovědně splácet.
A to bývá kámen úrazu právě pro ty, kdo potřebují půjčku ze všech nejvíce. Tedy ty, kdo si na sebe momentálně nedokážou vydělat, kdo nedostávají tolik, kolik by bylo potřeba.

euro bankovky

A co má někdo takový dělat v podobné situaci? Když má malé příjmy a nepůjčí mu právě proto, že nebere tolik, kolik by bylo záhodno?
Někdy rovnou a někdy až po sérii neúspěchů v bankách skončí v nějaké té nebankovní finanční instituci. Tam, kde je k mání jeho ideál, tedy hypotéka bez dokládání příjmů.

Což je sice zavádějící pojem, protože i zde je nezbytné doložit, že žadatel příjmy má, ba musí doložit i své výdaje, aby dokázal, že je i po jejich zaplacení v plusu, ovšem to vše slouží jenom k tomu, aby bylo možno ověřit, zda dotyčný na splácení dohodnutých splátek má. Tedy zda onen úvěr zvládne či ne.
Je to právě zmíněný finanční produkt, který umožňuje dostat se k půjčkám i těm, kdo by jinak neměli šanci a kdo je právě nejvíce potřebují. Ovšem je nasnadě, že ani zde nejde o žádnou charitu, že je to ve své nejhlubší podstatě také jenom půjčka a nic víc. A proto i zde platí obvyklé ‚něco za něco‘. Ovšem na rozdíl od většiny půjček o něco jiného za něco.

hypotéka

Chce-li tu totiž žadatel uspět, musí své stinné stránky vyvážit zástavou nemovitosti, jež slouží peníze poskytující finanční instituci jako záruka, že bude půjčka vrácena.
Žadatel tak dá do zástavy svoji vhodnou nemovitost, již však může i nadále normálně užívat, a za to čerpat až sedmdesát procent její odhadní ceny. S mnoha výhodami, jakými jsou třeba tolerování nízkých příjmů a některých záznamů v registrech, možnost odkladu splátek až o jeden rok, přijatelné úroky začínající někdy již na čtyřech procentech, doba splácení, jež se může natáhnout třeba až na třicet let,…
Stačí tak pohodlně uzavřít smlouvu a je to. I v případě někoho, kdo by byl pro jiné poskytovatele půjček naprosto neatraktivní.