Tichý blázen

Rybářům se často přezdívá tichý blázen, a to jen proto, že dokáží být trpěliví a čekat hodiny, než ryba zabere a oni ji mohou vytáhnout na břeh. Málokdo ale ví, že vytáhnout rybu na břeh není zase tak snadná práce. Ryba zabere a vy musíte správně zaseknout háček, aby se ryba nevysmekla a neodplavala. Pokud ruby vytáhnete, mnohdy po tuhém boji, tak ji musíte opatrně háček vytáhnout z tlamy, protože kdyby byla podměrečná, musíte ji vypustit zpět do vody a rybě se nesmí nijak ublížit.

ryba

Totéž platí u rybolovu stylem „chyť a pusť“, kdy rybář rybu vytáhne, vyfotí se s ní, změří ji, zapíše si výsledky a rybu zase pustí do vody. Ryby z toho asi nadšené nejsou, nicméně mají aspoň šanci na další život a mnohdy narostou do neuvěřitelných rozměrů, což by se jim v běžném rybolovném rybníku nepovedlo. A jednou na ně stejně dojde řada a nějaký rybář už ji zpátky nepustí, což může, když to nahlásí majiteli rybníku a rybu si zaplatí.

rybář

Rybář vskutku musí být trpělivý, protože stráví nejednu noc sezením i vody a čekáním. Není proto divu, že toto čekání se chce zpříjemnit a rybáři si pořizují velmi pohodlné rybářské vybavení jako přístřešky, stany a do stanů lehátka.

Rybářské lehátko bývá pro větší pohodlí, ale hlavně kvůli tepelný vlastnostem vypolstrováno nebo je jeho součástí spacák. Výrobci lehátek pamatují i na statné rybáře, takže není žádným překvapením, že koupíte lehátko s nosností i 170 kg. A také lze koupit rybářské lehátko pro dva, pokud jezdíte na ryby s kamarádem, nebo chcete někdy vzít na ryby přítelkyni či manželku.

Chodit na ryby, to už dávno není o sezení na rybářské skládací stoličce a promrzlém rybáři. Dnešní rybář má svůj bivak nebo stan, lehátko a přes noc má na nahozených prutech elekroniku, která ho vzbudí, pokud ryba zabere. Stále je to ale i klidu u vodní plochy, kde není jiného zvuku, než kuňkání žab.