Jak s domácími mazlíčky v bytě?

Každé dítě jednou přijde domů s tím, že by rádo domácího mazlíčka. Velmi často to jsou ale děti od rodin, které bydlí v bytě s menší rozlohou. Kdy a jakého domácího mazlíčka pořídit a jestli vůbec? Toto dilema řeší obrovské množství rodin a velmi často se nerozhodnou úplně nejlépe.
První si zkusíme určit, kdy je ideální věk, aby si naše dítko pořídilo svého domácího mazlíčka. Pokud je to na podnět dítěte, odpověď je jednoznačná. Pokud jste ochotní a máte čas o zvíře pečovat, můžete si mazlíčka pořídit kdykoliv.
Domácí mazlíček, domov, kočka.
Berte ale ohled na pohodlí zvířete s ohledem na bytovou rozlohu. Ne každý domácí mazlíček je vhodný do malých bytů, některé jsou dokonce nevhodné. Velké psí rasy určitě nepatří do malých bytů.
Když se vrátíme k tomu, kdy je dítě schopné se postarat o zvíře, tak můžeme říct, že je to hodně individuální záležitost. Každopádně dítě, které si s pomocí svých rodičů pořídí zvíře, by mělo být schopné obstarat základní péči o zvíře.

Co patří do základní péče o zvíře?

 
·         obstarat záchod a venčení
·         obstarat jídlo a vodu
·         pečovat o zvíře a hrát si s ním
·         mít cit ke zvířeti
Domácí mazlíček, domov, pes.
Pokud je dítě schopné vykonávat všechny tyto aktivity, můžete uvažovat nad koupí domácího mazlíčka. Každopádně vybírejte domácího mazlíčka s ohledem na Vaše prostorové možnosti. Také je potřeba zvážit, zda např. kočičí nebo psí chlupy nebudou způsobovat nějaké alergické nebo dýchací obtíže.
Rozhodně ale myslete na to, že spolu s pořízením si domácího mazlíčka přichází i obrovská zodpovědnost. Je to živá bytost plně odkázaná na Vaši péči. Nemůžete bezmyšlenkovitě koupit domácího mazlíčka a automaticky předpokládat, že Vaše dítě se o zvíře bude starat tak, jak slibovalo.
Musíte počítat s možností, že dítě slib nedodrží a o zvíře se starat nebude. V tomto případě Vám nezbyde nic jiného, než péči o zvíře převzít. Takže pokud máte jen sebemenší pochybnosti, že se o zvířátko nebudete chtít starat, domácího mazlíčka si nepořizujte a vysvětlete dítěti, že si ho bude moci pořídit samo v dospělosti.